Yeni başlayan bir öğretmen olarak ailelerle bağlantı kurmanın ve aramızda pozitif bir ilişki oluşturmanın önemli olduğunu biliyordum, fakat bazen bunu nasıl yapacağımdan emin olamıyordum. Okulun ilk haftaları içerisinde öğrencilerimin ailelerini ya da velilerini davet eder, kendimi tanıtır ve bu yıl içerisinde çocuklarından ne beklediklerini biraz paylaşmalarını isterdim.

Geçmişi düşününce, çocukları hakkında daha çok soru sormuş olmayı ve çocukları hakkında daha çok şey bilmiş olmayı isterdim. Yirmi yıllık deneyimden ve kendi çocuğumu da okula gönderdikten sonra, çocuklarının öğrenmesini destekleyecek bir işbirliği oluşturma niyetiyle ailelere sorulacak bazı sorular hazırladım.

  1. Çocuğunuzun en güçlü yanı ya da becerisi olarak neyi gözlemliyorsunuz? Çocuğunuzu bu becerileri sergilerken gördüğünüzde ne hissettiğinizi anlatın.
  2. Bir sonraki Haziran’da, çocuğunuzun bu okul yılıyla ilgili ne söylemesini arzu edersiniz? Neler anlatıyor olmasını ümit edersiniz?
  3. Siz bu sınıftayken neler yaşamıştınız? Okulda bu sınıftaki yılınızı nasıl hatırlıyorsunuz?
  4. Çocuğunuzun bu yılki okul deneyimiyle ilgili korkularınız ya da merak ettikleriniz nelerdir?
  5. Bu yıl sizinle nasıl ve ne zaman temas kurmamı isterdiniz? Sizinle ne hakkında iletişime geçmemi arzu edersiniz?
  6. Çocuğunuzun öğrenmesini desteklemesi için bana yardımcı olacağını düşündüğünüz çocuğunuzla ilgili söyleyebileceğiniz herhangi bir şey var mı?
  7. Çocuğunuzla ilgili size sormamı beklediğiniz herhangi bir soru var mı?

İdeal olarak öğretmenlerin her anne baba ya da veliyle görüşüp bu tip bir konuşma yapabilmesi uygunken, okullarımızın bu önceliğe göre düzenlenmiş olmadığını fark ediyorum. Dolayısıyla bunun için vakit bulamıyoruz. Sakin bir sınıfta öğretmenlerin 20-35 aileyle telefon görüşmesi yapabileceğinin mümkün olduğuna inanıyorum ve bu çabayı sarf etmeye değdiğini biliyorum. Ortaokul ve lise öğretmenlerinin bu soruları, telefon yoluyla (zamana yayarak), mail ya da anket yoluyla sormalarının mümkün olabileceğini düşünüyorum.

Bu yazıyı bir öğretmen kimliğinden çok bir anne gözüyle yazdım. Eğitimde oldukça uzun bir deneyim sahibi olmama rağmen, hala oğlumun öğretmeninin onu benim bilmediğim yönleriyle tanıyacağına, belki de çocuğumla ilgili bende olmayan bilgilere sahip olacağına inanıyorum. Ve oğlumun 5. sınıf deneyimini en iyi şekilde nasıl atlatacağına dair öğretmeninin yardımına güvenmeye ihtiyacım olacak. Umarım beni bir ortak olarak görür ve bir sonraki ay onu görmekten heyecan duyarım.

Çeviren: Bahar Öncelsoy

Kaynak:http://www.edutopia.org/blog/7-questions-ask-parents-beginning-year-elena-aguilar?utm_source=facebook&utm_medium=post&utm_campaign=blog-7-questions-ask-parents-beginning-year-link