Yaz tatili bazı çocukları kitap okuma alışkanlığından uzaklaştırabiliyor. Bu nedenle de okulun ilk ayları özellikle ikinci ve üçüncü sınıf öğrencileri için yeniden kitaplarla haşır neşir olmak için alışma devresi gibi geçiyor. Okumayı yeni öğrenen ya da yaz tatilinde unutarak gelen öğrenciler için kendi sesini duyarak okumak akıcılığı artırıyor. Tüm öğrencilerin sesli okuma yaptığı bir sınıfta gürültü düzeyi artabilir. Peki ya her öğrenci fısıldayarak okusa ve yine de kendi sesini duysa! Bunu basit bir “fısıltı telefonu” ile sağlayabilirsiniz. Üstelik bu telefonu çok ucuza, kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için işe PVC su borusu alarak başlayabilirsiniz. Nalburlarda ya da yapı marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz bu boruları 10’ar cm’lik parçalar halinde kestirebilirsiniz. “Ben öğretmenim ve bu boruları sınıfta çocukların daha iyi kitap okumaları için kullanacağım” dediğinizde size yardımcı olacakları kesin.

fısıldama telefonu1
fısıldama telefonu2
fısıldama telefonu3

Aldığınız su borusuna uygun dirsekler de paketler halinde satılıyor. Bunları da yine nalburlardan ya da yapı marketlerden satın alabilirsiniz.Kestirdiğiniz su borularının her iki tarafına da birer dirsek ekleyin. Dirsekleri ve boruyu birleştirmek için güçlü kollara ihtiyacınız olabilir. Kendiniz yapamıyorsanız, çevrenizden yardım alabilirsiniz.

fısıldama telefonu
fısıldama telefonu 4

İşte fısıltı telefonunuz hazır! Ahizenin tutma yerini renkli bantlarla kaplayabilirsiniz.Artık sınıftaki tüm öğrenciler yüksek sesle kitap okuyarak kendi seslerini duyma ve hızlarını değerlendirme şansı bulabilir.Kaynak: http://teacherificfun.blogspot.com.tr/2013/02/diy-whisper-phones.html