http://www.yenihaberden.com/etut-merkezlerine-ilgi-artiyor-147831h.htm

Günümüzde çalışan anne babaların en büyük problemi çocuklarını emanet edebilecekleri güvenli bir yer. Ailelerin gözleri arkada kalmadan çocuklarını bırakabilecekleri yerlerden biri de etüt merkezleri.

Konya Fark Akademi de evebeynlerin çocuklarını sıcak bir aile ortamında güvenle emanet edebilecekleri yerlerden bir tanesi. Konya Fark Akademi 2014-2015 eğitim öğretim yılında İstikbal eğitim kurumları olarak başladıklarını ve bazı isim benzerlikleri sebebiyle kurumlarının ismini Konya Fark akademi olarak değiştirdiklerini söyleyen Fark Akademi kurucu Müdürleri Bayram ve Hayati Büyükbaş, ‘’İlk ve ortaokul öğrencilerine eğitim veriyoruz. Aynı zamanda öğrencilerimizi TEOG sınavına da hazırlıyoruz. Sabah okula giden ve anne babası çalışan aileler ile ek eğitim isteyen ailelerimize okuldan çocuklarımızı alıyoruz. Öğle yemeğinin ardından o günkü ev ödevleri öğretmenlerimizin nezaretinde yaptırılıyor.  İlkokul derslerinin haricinde manevi eğitim ve değerler eğitimi veriyoruz. Etüt merkezlerinde olmayan her çocuğa dikkat gelişimi, zeka gelişimi, hafıza gelişimi gibi derslerimiz var. Bir de bunun tam tersi olarak, sabah çocuklarımızı evlerinden alıyoruz. Sabah kahvaltısının ardından bir önceki günün ödevleri yaptırılıyor. Öğlen yemeğini yedikten sonra servislerle yine okuluna bırakıyoruz. Her etüt merkezi bir sistemimizde çalışmaz.’’ dedi.

DİKKAT DAĞINIKLIĞI EN BÜYÜK SORUN

Günümüz çocuklarının en büyük sıkıntısı dikkatlerini toparlayamamaları olduğunu aktaran Büyükbaş, ‘’Beynin sağ ve sol loblarını çalıştırmak için amacıyla mental aritmetik derslerini veriyoruz. Bu dersleri alan çocuklarımızın büyük çoğunluğunun okul başarısı artıyor. Dikkatini toparlamaya başladıktan sonra dersi okulda anlamaya başlıyor. Zeka gelişimi hızlı okuma gibi bunların hepsinin kursları var. Biz bunların hepsini bünyemizde topladık. Kurumumuzun ismini de bu sebeple fark akademi koyduk. Burada görev alan 7 tane branş öğretmenimiz var. Bir de cumartesi grubumuz var. Bu da hafta içi çocuğunu gönderemeyen ailelerimize tam gün eğitim verdiğimiz grubumuz var. Burada çocukların ödevi bittiği için eve gidince aileler çocuklarıyla daha kaliteli zaman geçirebiliyorlar. Bu günümüz ailelerinin en büyük problemi. ‘’ şeklinde konuştu.

 

BİZDEN KOPYA ÇEKENLER OLDU

Dershaneler’in daha çok lise öğrencilerine hitap ettiklerini ifade eden Büyükbaş, ‘’Biz dershane sistemini de denedik fakat yeterince verim alamadık çünkü her çocuğun okulu farklıydı. Aynı sınıfta olsalar da birisi A okulunda 10. Sayfada diğeri B okulunda12. Sayfada dolayısıyla verimsiz oluyordu. Bizim sistemimiz dershanelerden çok farklı. Çalışan ailelerin çocuklarını bırakabilecekleri güvenli bir yer yok. Aileler ister istemez çocuklarına bakıcı tuttuklarında gözleri arkalarında kalıyordu. Bu bağlamda insanların etüt merkezlerine bakış açıları değişmeye başladı. Biz bu iş yaptıktan sonra bizden kopya çekenler oldu. Açtıkları kreşlere 3 yaşındaki çocukla 10 yaşındaki çocukları aynı ortama sokup bakıyoruz diyorlar. Baktıkları doğrudur ancak sadece bakıyorlar. Eğitim noktası eksik kalıyor. Herkesin kendi işini yapması gerekiyor. Mesela biz anaokulu çocuklarını almıyoruz. Biz kurumumuzda çocukları bırakın yaş gruplarına göre ayırmayı sınıflara göre bile ayırıyoruz. Çocukları sadece toplu halde verilen ortak derslerde ayırmayız.  İlerde sırf bu ise özel tamamen tesisleri, spor salonuyla, kütüphanesiyle, bahçesiyle bir okul gibi bir kurum oluşturmayı amaçlıyoruz. ‘’ diye konuştu.

İSMAİL KOÇ / YENİ HABER GAZETESİ

 

Konya Basınından akademimize ziyaret.